Zamnij oczy i pomyśl o ostatnio oglądanych reklamach. Biała kokosowa czekoladka – tak lekka i niewinna. Kawa otulająca aromatem czy kosmetyki dbające o Twój komfort. „Sięgaj po więcej”, „odkryj nowe”, „zaufaj ekspertom”, „daj się zaskoczyć”, „z tobą każdego dnia”, „dodaje skrzydeł”, „bądź bohatrem w swoim domu”. Jedno hasło. I wiesz, czy marka jest Twoim kompanem, bohaterem, a może dodaje życiu magii. Co więcej, wiesz o czym mowa. I tak działają archetypy marki.
Czym jest archetyp?
Pojęcie archetypów rozwinęło się szczególnie w psychologii, wraz z teorią nieświadomości zbiorowej opracowaną przez Carla Gustawa Junga. Słowo archetyp pochodzi z greki, oznaczając arche – początek i topos – typ.
Jung określił, że archetyp jest jak wzorzec głęboko utrwalony w podświadomości członków danej grupy. Jest on tak silny, że staje sie nieświadomie powielany przez kolejne pokolenia. Dotyczy to schematów zarówno w zachowaniu, posiadanym światopoglądzie czy zachodzących procesach. Te z kolei są przez przez innych naturalnie odczytywane i rozpoznawalne.
Archetypy pojawiają się także w literaturze. Archetypem jest więc pierwowzór jakiejś postaci, zdarzenia, ale także motywu, obiektu lub zjawiska. Określa i tłumaczy pewne cechy, sposoby zachowania, postępowanie, i co ważne pojawia się na przestrzeni wielu epok literackich, począwszy od Biblii czy mitologii.
Gdzie wykorzytuje się archetypy marki?
Archetypy marki w kreowaniu marek / biznesów
Mamy na przykład marki które nas chronią, które są naszymi przyjaciółmi, które mówią „stać Cię na więcej”, „zasługujesz na to”. Każdy z tych produktów, jest inny. Mają inne wartości, inną kolorystykę, używają innego jezyka. Jedne grają powagą, inne dowcipem, czy wiedzą. Mają różny charakter, inne cechy. I często trafia do innych klientów.
Ile jest archetypów marki?
Najbardziej popolarna teoria dotycząca archetypów marki wykorzystywanych w marketingu mówi o 12 wzorcach. (Margaret Mark i Carol S. Pearson – „The Hero and the Outlaw: Building Extraordinary Brands Through the Power of Archetypes”).
Model ten dzieli archetypy na 4 grupy, odnoszące się do czeterech motywacji napędzających ludzi do działania:
- niezależność,
- przynależność,
- poczucia ryzyka
- poczycie kontroli.
Istnieją jednak wersje z większą liczbą archetypów. Może być ich znacznie więcej. Możemy je określać na przykład w odniesieniu do kręgu kulturowego czy na przykład specyficznej grupy, do której staramy się dotrzeć z naszym produktem.
Warsztat na start z archetypami marki
Jeżeli myślisz o stworzeniu marki osobistej? A może firmy? Produktu? Szukasz odpowiedzi, w jaki sposób zdefiniować siebie i nadać swojej marce charakterystycznego sznytu? Albo jak zarządzać swoim wizerunkiem, bądź wizerunkiem Twojej firmy? Zapraszam na 90 minutową sesję warsztatową „Z’Markuj się!”, po której wyjdziesz z konrektną wiedzą i pomysłem na siebie!